شماری از متخصصان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی در نشست دو روزه‌ای که از سوی یونسکو در مرکز بامیان برگزار شده بود، از دولت افغانستان و نهادهای فرهنگی خواستار اقدامات بیشتر برای حفاظت از آثار تاریخی بامیان شدند.
در این نشست بیشتر از ده باستان‌شناس از کشورهای آلمان، جاپان، عمان، مسئولان سازمان یونسکو در افغانستان، مقام‌های وزارت‌های فرهنگ و شهرسازی و ده‌ها تن از باشندگان بامیان دور هم آمدند و در جستجوی راهکارهای تازه برای حفاظت از آثار تاریخی این ولایت به بحث و تبادل نظر پرداختند.
ناگاوکا ماسونری، مسئول بخش فرهنگی یونسکو در افغانستان در پایان این نشست گفت که این سازمان در آینده نزدیک، پروژه تحکیم تندیس ۵۳ متره بودا در بامیان را با حمایت مالی کشور جاپان آغاز خواهد کرد: “این سازمان همچنان می‌کوشد تا خطرات متوجه هشت آبده تاریخی و چشم‌انداز فرهنگی بامیان را با تطبیق درست ماسترپلان‌های فرهنگی و شهری این ولایت برطرف سازد.”
بامیان و هرات تنها ولایات باستانی در سطح کشور هستند که دارای ماسترپلان فرهنگی‌اند. بدین لحاظ شهرداری این ولایات مکلف‌اند تا پلان‌های شهری را با درنظرداشت پلان فرهنگی تطبیق کنند. با این وجود تا هنوز جلو ساخت و ساز‌های مغایر با این پلان فرهنگی در ساحات سرخ و سبز بامیان که از نبود زمین برای اعمال منازل مسکونی ناشی می‌گردد، آن‌گونه که انتظار می‌رفت، گرفته نشده است.
عبدالاحد عباسی، سرپرست معینیت فرهنگی وزارت اطلاع و فرهنگ افغانستان می‌گوید که این وزارت برای تطبیق درست ماسترپلان فرهنگی و شهری بامیان تلاش‌های تازه‌ای را آغاز کرده است:«ما نگرانی‌خود مبنی بر احتمال تخریب منظره فرهنگی بامیان را با وزارت شهرسازی در میان گذاشته‌ایم و به اداره محلی نیز پیشنهاد داده‌ایم تا به افرادی که در ساحات ممنوعه دست به ساخت و ساز غیرقانونی می‌زنند، در ساحات دیگری فرصت مسکن‌سازی داده شود.»
زورمندان محلی نیز در ساخت و ساز غیرقانونی در بامیان نقش برجسته‌ای داشته‌اند. آنان در چند سال گذشته اقدام به اعمار هوتل‌ها و بلندمنزل‌ها در مناطق ممنوعه کرده‌اند. بر علاوه در برخی موارد حکومت محلی نیز به اجرای پروژه‌هایی حکم می‌دهد که می‌تواند به آثار باستانی بامیان صدمه بزند. تداوم کار ساخت یک جاده در بامیان که از تپه الماس، یکی از قدیمی ترین ساحات تاریخی این ولایت عبور کرده است، گواهی بر این ادعاست.
با این حال وزارت شهرسازی اعلام کرده است که به زودی جلو ساخت و سازهای غیرقانونی در بامیان گرفته می‌شود. محمداکبر محمدی، معین این وزارت می‌گوید: “۸۰۰ هکتار زمین در بامیان شامل ساحات فرهنگی می شود که از این میان پلان‌تفصیلی نزدیک به ۹۰ درصد این ساحات تمام شده است و در ضمن از مقام‌های محلی خواسته شده است تا جلو ساخت و ساز در این ساحات از سوی هر کسی که باشد را بگیرد.”

این مطلب را به اشتراک بگذارید: