وزیر خارجه لوکزامبورگ به تحولات اخیردر ترکیه واکنش بسیار شدید نشان داده است. او عملکرد ترکیه را با زمان نازی های آلمان مقایسه کرده است. ترکیه همواره به دلیل انتقادات اتحادیه اروپا، تهدید به لغو قرارداد پناهجویان می کند.
جان اسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ گفته است که ۵۰ درصد صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا و ۶۰ درصد از سرمایه گذاری در ترکیه از سوی اتحادیه اروپا است. او می گوید: “این مطلقاَ یک ابزار فشار است و در یک لحظه خاص ما نمی توانیم از استفاده از این ابزار فشار صرف نظر کنیم.”
اسلبورن از تحولات اخیر در ترکیه به شدت انتقاد کرده است. او می گوید اما ترکیه هنوز هم این شانس را دارد که در عملکردهای خود تغییر وارد کند. او می گوید که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه خود را با قدرت مطلق در دولت یکسان می داند و حکومت قانون را از بین برده است، چیزی که به گفته او، “راهنمای کاربری دیکتاتوری است.” اسلبورن در ادامه گفته است که کردها و ترک ها ترس دارند که می توانند هر لحظه به زندان انداخته شوند. به گفته وزیر خارجه لوکزامبورگ، برای کشوری که می خواهد عضویت اتحادیه اروپا را بدست بیاورد، چنین عملکردی ناشایسته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: