دولت عراق اعلام کرد که بغداد بر سر نتایج آنچه همه‌پرسی “غیرقانونی” در مورد جدایی اقلیم کردستان نامیده، حاضر به گفت‌وگو با مقام‌های این منطقه نیست.

 

العبادی  نخست وزیر عراق  در تلویزیون دولتی عراق گفته که ما برای گفت‌وگو و بحث در این زمینه، آمادگی نداریم، چرا که این همه‌پرسی را “غیرقانونی” می‌دانیم.

این درحالی است که نخست وزیر عراق، بیشتر مشکلات موجود در اقلیم کردستان را در ارتباط این منطقه با بغداد اعلام کرده و افزوده که با جدایی اقلیم از عراق، این مشکلات بیشتر خواهد شد.

وی همچنان افزوده که مشکلات اقتصادی و مالی موجود در اقلیم ناشی از فساد اداری و مدیریتی، دراین منطقه است.

در همین حال مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق می گوید که نتایج این همه پرسی الزام آور نیست و به منظور مشروعیت بخشیدن به گفت‌وگوها با بغداد و همسایگان این کشور بر سر استقلال اقلیم کردستان از عراق انجام شده‌است.

این درحالی است که آقای بارزانی برای تعویق برگزاری همه ‌پرسی خواستار تعهد بغداد به آغاز مذاکرات استقلال کردستان عراق و یک تضمین بین‌المللی برای برگزاری این مذاکرات شده بود.

اما دادگاه عالی فدرال عراق اعلام کرد که  در مورد غیرقانونی بودن این همه‌پرسی شکایاتی دریافت کرده و به این  خاطر دستوری برای به تعویق افتادن همه‌پرسی کردستان عراق صادر کرده‌است.

رأی‌گیری برای استقلال اقلیم کردستان درعراق، صبح روز دوشنبه برگزار شد و انتظار می‌رود که نتایج آن پس از ۷۲ ساعت اعلام شود.

 

بیشتر بخوانید :

همه پرسی استقلال، صبح امروز در کردستان آغاز شد
تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق تعیین شد

 

دولت عراق: بغداد حاضر به گفت­و گو با مقام های اقلیم کردستان نیست

دولت عراق: بغداد حاضر به گفت­و گو با مقام های اقلیم کردستان نیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید: