شهری مهم در غرب کشور، مردمانی شهره در حوزۀ علم و دانش و معضلی که ظاهراً جز برخورد سطحی با آن راه‌حلی اساسی ندارد، شاید هم کسی نمی‌خواهد این مشکل به شکل ریشه‌ای حل شود. ترورها در هرات و برخورد نهادهای امنیتی با تمام موتر سایکل‌های دو سرنشین و بدون اسناد تردد.
اگر مخالفان دولت در تمام شهرهای کشور با استفاده از حملات انتحاری وضعیت امنیتی کشور را به چالش می‌کشند؛ اما در هرات این مخالفان رویکردی دیگر را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کرده‌اند و آن‌هم ترور است. روشی که بعضی‌اوقات در نقاطی از شهر روی می‌دهد که سبب تعجب همگان می‌شود. ترورهایی که در مرکز شهر رخ می‌دهد و باوجود نیروهای امنیتی که همیشه در سطح شهر وجود دارند عاملان ترور به‌راحتی و بدون شناسایی از صحنه متواری می‌شوند.
علاوه بر اینکه تلاش‌های نیروهای امنیتی بعد از واقعه‌های ترور که همان متوقف کردن موتر سایکل‌های دو سرنشین است یک کار بیهوده برای محو این واقعه است توجه نکردن برای حل مشکل‌های مربوط به این قضیه هم جالب‌توجه است.
در سال‌های نه‌چندان دور، تردد موتر سایکل‌ها در هرات بدون پلاک و جواز تردد زیاد مهم نبود؛ اما بعد از افزایش واقعه‌های ترور مسؤولان به صاحبان وسایل نقلیه فشار آوردند تا موتور سایکل‌های خود را ثبت و برای آن پلاک بگیرند.
بدون شک این اقدام برای نظم بخشیدن به وضعیت موتور سایکل‌ها، چه ازنظر امنیتی و چه ازنظر ترافیکی مفید واقع شد؛ اما جای تعجب است که چرا مسؤولان این اقدام خود را گسترش ندادند و فقط به موتورسایکل‌های در حال تردد بسنده کردند.
در حال حاضر شرکت‌های زیادی در سطح شهر اقدام به واردکردن و بسته‌بندی موتور سایکل می‌کنند که بیشتر آن‌ها در جوار فرماندهی پولیس و مدیریت ترافیک هرات قرار دارند و موتور سایکل‌ها را بدون اسناد تردد و پلاک به فروش می‌رسانند. با توجه به اینکه بیشتر حادثه‌های ترور با موتور سایکل‌های بدون پلاک انجام می‌شود پیگیری این قضیه که موتورسایکل‌ها قبل از فروش، اسناد تردد و پلاک کسب کنند می‌تواند برای نهادهای امنیتی سهولت ایجاد کند.
پلاک دار شدن وسایل نقلیه اعم از موتر و موتورسایکل قبل از فروش می‌تواند دست نهادهای امنیتی برای برخورد جدی با وسایل بدون پلاک را بازتر کند. در بسیاری از موارد زمانی که نیروهای مدیریت ترافیک یک وسیله نقلیه بدون پلاک را متوقف می‌کنند و از صاحب آن در مورد علت پلاک نداشتن سؤال می‌کنند با این جواب مواجه می‌شوند که کارهای پلاک دار شدن وسیله در حال طی مراحل قانونی است.
البته نباید این موضوع را فراموش کرد که در کنار انجام تمامی این کارها مسؤولان امنیتی نیز باید به شکل مفید به تأمین امنیت ولایت هرات بپردازند. باید برنامه‌هایی داشته باشند که مشکلات امنیتی هرات به‌خصوص واقعه‌های ترور را به شکل اساسی ریشه‌کن کنند و این موضوع را در نظر بگیرند که متوقف کردن موتورسایکل‌های دو سرنشین و بدون اسناد آن‌هم برای چند روز دردی را درمان نمی‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
کلیدواژه ها :