تردد موتورسایکل دو سرنشین در هرات ممنوع شد.خبری که بعد از وقوع هر رویداد امنیتی در هرات قابل پیش‌بینی است.
از زمانی که مخالفان، روش‌های خود برای ناامن کردن هرات را تغییر دادند و ترور را روی دست گرفتند، مقام‌های امنیتی در هرات برای مقابله با این موضوع تنها یک‌راه را در نظر گرفتند و آن، منع تردد موتورسایکل‌های دو سرنشین بود و بس.
چند سالی می‌شود که در هرات ترور رواج یافته و تاکنون افراد بلندپایه دولتی و بانفوذ توسط افراد ناشناس ترور شده‌اند.
البته دراین‌بین، افراد عادی نیز ترور شده‌اند که ظاهراً افراد ترور کننده این راه را ساده‌ترین روش برای گرفتن انتقام خود یافته‌اند.
اما نکته‌ای که در این مسأله قابل‌تأمل است، برخورد نیروهای امنیتی در هرات با این قضیه است. زمانی که ترورها در هرات به یک مشکل حاد تبدیل شد و مردم نگران این موضوع شدند مقام‌های امنیتی هرات، در ولایت شورای نظامی را تشکیل دادند و نتیجه‌ای که از این شورا برای مبارزه با معضل ترور بیرون آمد این بود: “توقف موتورسایکل‌های دو سرنشین.”
شاید در ابتدا در مورد این تصمیم شورای امنیتی هرات می‌توان چنین فکر کرد که آن‌ها این تصمیم را به گونه موقت در نظر گرفتند تا اینکه به شکل اساسی ترورها در هرات ریشه‌یابی و از بین برده شود.
اما باگذشت زمان مشخص شد که در شورای نظامی هرات، این‌یک تصمیم قاطع بوده و در تمام بازه‌های زمانی، در مقابل ترورها در هرات نیروهای امنیتی باید موتورسایکل‌های دو سرنشین را متوقف کنند، چراکه از دید آن‌ها موتورسایکل‌های دو سرنشین عامل افزایش ترورها در هرات هستند.
در هرات افراد زیادی از این وسیله نقلیه استفاده می‌کنند و به‌وسیله آن امور روزمره خود را انجام می‌دهند. شاید به جرأت بتوان گفت که ده‌ها هزار موتورسایکل در هرات تردد می‌کند، با این شیوۀ نیروهای امنیتی شاید این‌گونه به نظر برسد که تمام افرادی که به‌صورت دونفره از موتورسایکل استفاده می‌کنند در ترورها نقش دارند.
به‌هرحال، با این اقدام نیروهای امنیتی هرات، تاکنون بهبودی در حل این معضل ایجاد نشده است و دلیل آن‌هم یک‌چیز است، اینکه نیروهای امنیتی همیشه بعد از انجام ترورها شروع به جمع‌آوری موتورسایکل‌های دوسرنشین می‌کند: “نوشدارو بعد از مرگ سهراب.”
اما پرسش اینجاست که آیا به‌راستی علت افزایش ترورها در ولایت هرات در دو سرنشین بودن موتورسایکل‌ها نهفته است؟ اگر چنین است پس چرا با عملی شدن این طرح هنوز هم این درد درمان‌نشده است؟
چندی پیش زمانی که سمیع‌الدین رهین، رییس دادستانی استیناف هرات ترور شد، جنرال حسن‌شاه فروغ، فرمانده زون ۶۰۶ انصار در یک برنامه تلویزیونی صحبت‌هایی را مطرح ساخت که قابل‌تأمل بود. وی از وجود فساد در فرماندهی پولیس هرات دم زد و گفت: «۶۰ درصد نیروهای پولیس هرات صادقانه کار نمی‌کنند و همچنین عوامل نفوذی دشمن در بین نیروهای پولیس هرات فعالیت دارند». وی مدعی شد که تمامی این صحبت‌ها را با سند می‌زند و در صورت لزوم آن را به مسؤولان ارائه می‌کند.
در مقابل صحبت‌های آقای فروغ فرماندهی پولیس هرات نیز واکنش نشان داد و جنرال مجید روزی گفت که صحبت‌های فرمانده زون ۶۰۶ انصار دروغی بیش نیست.
دو نکته در این صحبت‌ها قابل‌توجه است:
۱-این صحبت‌ها بین دو مسؤول بالاترین نهادهای امنیتی در هرات نشان از عدم هماهنگی بین این نهادها است.
۲-اینکه هیچ‌یک از نهادهای مربوطه تا امروز به این مسأله رسیدگی نکرده‌اند که مشخص شود به‌راستی در پولیس هرات، فساد وجود دارد یا نه و اینکه آقای فروغ بر چه مبنایی این صحبت‌ها را بیان داشته و چه اسنادی را قصد داشته ارائه کند.
به‌هرحال، این روزها پولیس هرات بازهم دستور جمع‌آوری موتورسایکل‌های دو سرنشین را صادر کرده است. اقدامی که تاکنون نتوانسته مرهمی بر زخم ترورها در هرات باشد و مشخص نیست که چرا همچنان شورای نظامی هرات تأکید دارد که موتورسایکل‌های دو سرنشین عامل ترورها هستند و به دنبال ریشه‌های این معضل نمی‌گردند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: