رییس جمهوری جدید لبنان بعد از دو سال انتخاب شد. میشل عون، نامزدی که پیشتر مورد حمایت حزب الله لبنان و همچنین سعد حریری نخست وزیر سابق این کشور، روز دوشنبه به این سمت انتخاب شد.
براساس گزارش زنده تلویزیون‌های لبنان، پارلمان این کشور روز دوشنبه ۱۰ عقرب جلسه دیگری را تشکیل داده و همه ۱۴۷ نماینده لبنانی در جلسه حاضر شدند. عون برای ریاست جمهوری نیاز به کسب دو سوم آرا داشت اما در دور اول سه رای کم آورد. او توانست ۸۶ رای کسب کند و تعداد آراء سفید ۳۶ و تعداد آراء باطله ۶ بود.
در دور دوم میشل عون با رای نسبی برنده اعلام شد و سیزدهمین رییس جمهوری لبنان شد.
انتخاب آقای عون پس از دو سال صورت می‌گیرد. در سال ۲۰۱۴ میشل سلیمان بعد از پایان دوره ریاست جمهوری کنار رفت و از آن زمان این کشور شش میلیون نفری، رییس جمهوری نداشت.
میشل عون، ۸۳ ساله، فرمانده سابق ارتش، یک بار پیشتر رییس جمهوری لبنان شده بود. در آن زمان لبنان و سوریه در زمان حافظ اسد اختلاف شدیدی داشتند و درگیری نظامی در نهایت به کناره گیری و فرار میشل عون منجر شد .او در سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ رییس جمهوری یکی از دو حکومت لبنان بود که برای قدرت با هم در نبرد بودند.
عون در سال ۱۹۸۹ علیه نیروهای سوریه در لبنان اعلام نبرد کرد و آن را “جنگ آزادیبخش” نامید اما بعد از این که ارتش سوریه شهر بیروت را تصرف کرد، آقای عون به سفارت فرانسه پناهنده شد و از آنجا به پاریس رفت. بعد از او، الیاس هراوی برای حدود ده سال رییس جمهور ماند.
بعد از خروج سوریه از لبنان در سال ۲۰۰۵، عون به لبنان بازگشت و جنبش میهنی آزاد را تشکیل داد.
میشل عون از متحدان حزب الله لبنان و جنبش امل بود. او از زمان بازگشت به لبنان عضو مجلس بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید: