جنگ در ولایت هلمند از چند روز بدین‌سو جریان دارد و چنانچه خبرها و گزارش‌ها می‌رساند، این روزها به اوج خود رسیده است.
این‌که یکی از ولایات هم‌مرز با پاکستان در حال جنگ است مورد عجیبی نیست. نکتۀ بحث برانگیز اینجاست که در مورد جزئیات این جنگ و اینکه در ولایت هلمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، کسی اطلاعات درستی ارائه نکرده است.
جنگ بین طالبان و نیروهای امنیتی کشور در ولایت هلمند در حالی وارد چهارمین روز خود می‌شود که اطلاعات ضدونقیضی از جنگ در هلمند به گوش می‌رسد.
برخی از مقام‌ها در این ولایت و همچنین سران طالبان سقوط هلمند را نزدیک می‌دانند و برخی از مقام‌های دولتی این صحبت‌ها را تبلیغات دشمن می‌خوانند.
بعد از کشته شدن ملا منصور رهبر طالبان، مقام‌های کشور از ضعیف شدن طالبان دم زدند. پنجشنبۀ هفته گذشته صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله در نشست خبری گفت که مرگ منصور طالبان را ضعیف کرده است. او در ادامه گفت که تا دو ماه دیگر ولایت هلمند از وجود طالبان پاک‌سازی می‌شود.
در روزهای بعد از صحبت‌های صدیقی، آمار در مورد جنگ ولایت هلمند چیزی خلاف صحبت‌های وی را ثابت کرد. طی روزهای آغازین هفته جاری، تعداد زیادی از نیروهای پولیس کشته و زخمی شدند و نزدیک به ۲۲ پاسگاه پولیس در اختیار مخالفان مسلح قرارگرفته است.
اما نکتۀ درخور تأمل اینجاست که مسؤولان دولتی کشور، خطر سقوط ولایت هلمند را نمی‌پذیرند. باوجود درخواست نیروهای امنیتی درگیر در جنگ هلمند مبنی بر فرستادن نیروی هوایی برای جنگ با مخالفان و همچنین خطر سقوط این ولایت، برخی مقام‌ها به این صحبت‌ها اعتنایی نکرده‌اند.حیات‌الله‌حیات، والی هلمند در این مورد گفته بود که سقوط ولایت هلمند دروغ است و این تبلیغات دشمن برای تضعیف روحیۀ نیروهای امنیتی است. از طرفی هم مسؤولان در وزارت دفاع حتی سقوط پاسگاه‌های پولیس را نیز تکذیب می‌کنند.
در حال حاضر، تلاش‌ها برای قانع کردن مسؤولان به خاطر توجه جدی به جنگ ولایت هلمند به مجلس سنای کشور رسیده است. محمد هاشم الکوزی سناتور ولایت هلمند اوضاع این ولایت را نابسامان توصیف کرد و خطر سقوط ولایت هلمند را جدی خواند.
وی مسؤولان محلی این ولایت و مسؤولان وزارت‌های دفاع و داخله را به‌دروغ گویی در مورد اوضاع ولایت هلمند متهم کرد. او از سناتوران خواست تا با فشار آوردن به مقام‌های امنیتی، آن‌ها را مجبور به کمک به ولایت هلمند کنند.
برخی دیگر از سناتوران، وضعیت موجود در ولایت هلمند را ناشی از تقرری‌های بیجا وثیقه‌ای رییس‌جمهور و رییس اجراییه کشور خواندند.
به‌هرحال، بر اساس صحبت‌های کسانی که در جنگ ولایت هلمند به‌صورت مستقیم حضور دارند، اوضاع این ولایت زیاد خوب نیست و خطر سقوط با توجه به نزدیک شدن مخالفان به شهر لشکرگاه مرکز این ولایت، خیلی دور از تصور نیست؛ اما برداشتی که بر اساس صحبت‌های مقام‌های محلی این ولایت می‌توان از جنگ هلمند داشت این است که جنگ فعلی در این ولایت مانند جنگ‌های دیگر ولایات ناامن در کشور است و خطر جدی هلمند را تهدید نمی‌کند. باید دید که مقام‌ها در ولایت کابل کدام برداشت از صحبت‌ها در مورد جنگ هلمند را جدی می‌گیرند و چه اقدامی انجام می‌دهند.
اما سخنی که می‌ماند این است که آیا قراراست هلمند قندوز ثانی شود؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید: